Opublikowany przez: Monika C. 2019-04-02 17:57:21
Autor zdjęcia/źródło: Kontrolne badania profilaktyczne @pixabay
Jesteś mamą albo tatą? Pracujesz i wychowujesz dziecko? Na dbanie o siebie zazwyczaj brakuje Ci już siły i czasu. Dopóki czujemyz się dobrze nie myślisz o regularnych „przeglądach” stanu zdrowia. Dlaczego więc lepiej traktujemy samochody niż siebie? To proste – bez potwierdzenia dobrego stanu urządzenia nie można z niego korzystać. Jeśli nie posiadamy umowy o pracę, obowiązek regularnych badan kontrolnych nas nie dotyczy. Możemy jedynie liczyć na dobrą wolę lekarza pierwszego kontaktu, który po badaniu ogólnym skieruje nas na podstawowe badania profilaktyczne. Są bezpłatne i w większości nie wymagają żadnych przygotowań. Wykonuje się je poprzez pobranie krwi. Często dzięki tym podstawowym badaniom wykrywa się ryzyko zachorowania, lub chorobę w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu ewentualne leczenie jest łatwiejsze i skuteczne oraz trwa krócej lub można zapobiec rozwojowi choroby zmieniając styl życia. Warto?
Tych 11 badań profilaktycznych pozwoli lekarzowi świetnie ocenić stan naszego zdrowia i wprowadzić ewentualne zalecenia lub leczenie. Choroby wykryte we wczesnym stadium często są możliwe do wyleczenia w 100%. Które badania profilaktyczne warto robić regularnie?
Badanie krwi, moczu i poziomu cukru we krwi – najczęściej zalecane są przez lekarza pierwszego kontaktu, idealnie jeśli raz do roku. Te badania są najlepszą formą profilaktyki czyli zapobiegania rozwojowi wielu chorób. Na badanie krwi składa się morfologia, która służy ocenie różnych składników krwi, odpowiedzialnych za funkcjonowanie całego organizmu oraz OB, czyli Odczyn Biernackiego - wskaźnik opadania czerwonych krwinek (erytrocytów) w ciągu godziny. Podwyższone świadczy o istnieniu stanu zapalnego, reumatycznego lub nowotworowego w organizmie. Jednak nawet prawidłowe OB lekarz zawsze ocenia w porównaniu z wynikami innych parametrów krwi. Badanie moczu, podobnie jak morfologia jest jednym z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych. Umożliwia rozpoznanie wielu chorób w organizmie. Najczęściej wskazaniem do badania moczu są choroby nerek, dróg moczowych, cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Poziom glukozy we krwi – związku energetycznego niezbędnego do funkcjonowania organizmu – oznacza się profilaktycznie, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko zachorowania na cukrzycę osób otyłych, lub w których rodzinie panuje ta choroba. Wskazaniem do oznaczenia poziomu glukozy jest także ciągłe zmęczenie, osłabienie, nawracające infekcje, przyspieszenie rytmu serca. Podwyższony poziom glukozy może być spowodowany ciążą, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, choroba trzustki lub nadczynnością nadnerczy. Niski poziom glukozy może świadczyć o niedoczynności nadnerczy, źle leczonej cukrzycy lub zespole poposiłkowym.
Ekg spoczynkowe – to badanie, które powinno być robione co roku, jeśli nie ma innych wskazań. Pozwala ono wykryć nieregularności w rytmie serca. Badanie trwa kilka minut i nie wymaga przygotowań, poza chwilą odpoczynku bezpośrednio przed badaniem.
Badanie tarczycy – przyjęło się, że tarczycę powinny regularnie badać kobiety. Teraz okazuje się, że również mężczyźni. Poziom Tsh ma bowiem wpływ na nasz metabolizm i procesy wzrostu. Podczas „przeglądu” tarczycę powinny sprawdzić zwłaszcza osoby, które z niewyjaśnionych przyczyn (bez zmiany nawyków) przybrały lub straciły na wadze, mają problemy z koncentracją, bezsennością lub nadmierną sennością. Poziom Tsh wykraczający poza normę może świadczyć o niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. Dlatego raz do roku każdy powinien zrobić badanie krwi w kierunku sprawdzenia poziomu Tsh oraz fT4.
Badanie stomatologiczne – do stomatologa, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych warto udać dwa razy roku. Lekarz dokona przeglądu zębów, dziąseł i jamy ustnej oraz oczyści zęby z osadu i ewentualnie z kamienia. Najczęstszą chorobą zębów jest próchnica – w Polsce zarażonych nią jest nawet 98% społeczeństwa. Ale nieleczona próchnica może być przyczyną nie tylko bólu zęba i przykrego zapachu z ust, ale może powodować chorobę reumatyczną, zapalenie wsierdzia, choroby układu krążenia, stan zapalny tęczówki czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Również przed planowanym zabiegiem operacyjnym warto udać się do stomatologa i wyleczyć ewentualne ubytki.
Próby wątrobowe – czyli określenie poziomów enzymów ALAT i AspAT we krwi, pozwalają sprawdzić stan wątroby. Ich podwyższony poziom może wskazywać na początek różnych chorób: marskości lub zapalenia wątroby, uszkodzeń toksycznych lub nawet niewydolności krążenia lub problemów z trzustką.
Kontrola u okulisty – większość czasu obecnie spędzamy przed ekranem komputera albo w samochodzie – regularna kontrola wzroku jest więc niezbędna. Im więcej lat tym badań u okulisty będzie więcej, warto więc dbać o wzrok od najwcześniejszych lat.
Profil trzustkowy – wystarczy badanie z pobranej krwi. Na podstawie profilu trzustkowego można wykryć choroby wątroby, nerek oraz cukrzycę. W trzustce powstaje insulina, która wpływa na metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów w naszym organizmie.
PSA – problemy z prostatą dotyczą dosyć dużej grupy mężczyzn już po 40tce. PSA jest najprostszym badaniem antygenu gruczołu krokowego umożliwiającym sprawdzenie czy z jest z nim wszystko w porządku, a w jego obrębie nie pojawiają się zmiany nowotworowe. Stężenie PSA sprawdza się w oparciu o badanie krwi. Wyniki najlepiej pokazać lekarzowi, ponieważ podwyższony poziom antygenu może być spowodowany przyjmowaniem leków na nadciśnienie.
Cytologia – wymaz z szyjki macicy jest podstawowym badaniem profilaktyki nowotworowej tego narządu. Dostarcza też informacji o stanach zapalnych i nadżerkach. Profilaktyczne badanie powinno wykonywać się co roku. Warto pamiętać, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV nie zwalnia z badania cytologicznego.
USG piersi – wszystkie panie po 35 roku życia powinny raz w roku, jeśli nie ma innych wskazań lekarskich, wykonać to badanie. Badanie to, zaraz po samobadaniu piersi, umożliwia skuteczne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie piersi i rozpoczęcie szybkiego leczenia. Po 50. roku życia, gdy zaczyna się zmieniać budowa piersi zaleca się wykonywanie na przemian usg i mammografii, później tylko mammografii.
Badanie znamion i pieprzyków – osoby posiadające znamiona barwnikowe, zwłaszcza o jasnej karnacji skóry, spędzające dużo czasu na słońcu narażone są na nowotwory skóry. Dlatego zaleca się raz do roku, po wakacjach, całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne badanie dermatoskopm u lekarza dermatologa.
Popieramy wszystkie akcje społeczne takie jak Movember czy Różowa Wstążka promujące profilaktykę groźnych chorób. Im wcześniej wykryte tym proces leczenia będzie krótszy, a szanse na całkowite wyleczenie dużo większe!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.